33 dni | DZIEŃ 16 | Wchodzimy do Arki całą rodziną

16.      Zapasy żywności (oliwa, mąka, woda, pasza dla zwierząt)
 
Fragment z Biblii: Rdz 6, 21
 
Dziennik pokładowy:
Skoro mamy zatroszczyć się o żywność to polecamy ciasteczka św. Hildegardy z Bingen. Oto przepis:
 
Składniki:
·      0,5 kg mąki orkiszowej białej
·      200 g miękkiego masła
·      120 g cukru (najlepiej trzcinowego)
·      100 g płatków migdałowych
·      50 ml mleka (może być roślinne)
·      3 łyżeczki mieszanki przypraw: 
o   20 g mielonego cynamonu, 
o   20 g mielonej gałki muszkatołowej
o   5 g mielonych goździków
(tej mieszanki starczy na więcej wypieków)
Całość połączyć w jednolite ciasto i długo ugniatać, żeby się dobrze lepiło. Uformować wałki średnicy ok. 5 cm i wstawić na godzinę do zamrażalnika. Po wyjęciu kroić nożem ciasteczka grubości ok. 1 cm i układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piec ok. 15-20 minut w temperaturze 180 oC (grzałka góra-dół bez termoobiegu) aż ciastka zaczną lekko brązowieć z góry. 
 
Rozplanuj prace – sprawdzenie w domu, których składników brakuje, kto robi zakupy, kto zajmuje się przygotowaniem ciasta i pieczeniem. Smacznego! Pamiętaj o modlitwie przed i po posiłku! A przepis możesz wpisać do dziennika pokładowego.
 
Wieczernik modlitwy: 
Zaplanuj czas na modlitwę. Albo indywidualną w swoim pokoju, albo wraz z rodzicami, gdy i oni będą spędzać czas na rozmowie z Bogiem. Przygotuj miejsce 
na modlitwę, tak by nic cię nie rozpraszało. Włącz elektryczną świeczkę lub małą, nocną lampkę. Ustaw pośrodku Krzyż, może też jakiś ulubiony obrazek czy figurkę. Uklęknij. Posłuchaj ciszy – to w niej najłatwiej Go spotkasz.
 
Podziękuj za żywność, którą masz dzięki Ojcu w Niebie. Pamiętaj w modlitwie o tych, którym jej brakuje.
 
Odmów 10-tkę różańca. 1 tajemnica bolesna: Modlitwa w Ogrójcu – Jezus w Ogrójcu wiedział i czuł za jakie grzechy będzie musiał umrzeć. Cierpiał również dlatego, że na świecie marnujemy mnóstwo jedzenia, a każdego dnia ludzie umierają z głodu. Nie potrafimy się dzielić… Jezu, przemieniaj nas.