33 dni | WPROWADZENIE | Wchodzimy do Arki całą rodziną

Rekolekcje „Wchodzimy do Arki całą rodziną” są propozycją skierowaną dla dzieci – tak, aby w trakcie aktywności rekolekcyjnej rodziców dzieci mogły korzystać z atrakcyjnej oferty formacyjnej, dostosowanej do młodszego odbiorcy.

Rekolekcje „Wchodzimy do Arki całą rodziną” stanowią też niejako zaproszenie do włączenia się dzieci w cykl rekolekcyjny rodziców – poprzez czas na kontemplację i inicjowanie wspólnej modlitwy różańcowej. Można je też przeżywać w duchu rekolekcji rodzinnych, które mogą okazać się cenną propozycją wzmacniającą rodzinne więzi.

Rekolekcje „Wchodzimy do Arki całą rodziną” są skierowane przede wszystkim do dzieci w wieku 5 – 12 lat. Publikacja ta została przygotowana w taki sposób, żeby dzieci mogły ją traktować jako zeszyt pracy – w który mogą pisać, rysować, kolorować (stąd wszystkie elementy graficzne zostały przygotowane tak, żeby zachęcać do aktywności twórczej). Po zakończeniu pracy nad zeszytem może on stanowić zarówno cenną pamiątkę jak i źródło inspiracji i formacji modlitewnej. Szczególnie w przypadku młodszych dzieci, udział w rekolekcjach będzie wymagał od rodziców wsparcia i współuczestnictwa w niektórych aktywnościach. A czasem zaproponowania innej formy wykonania zadania – np. narysowania symbolu, rysunku zamiast napisania tekstu. Możecie też daną pracę (np. pieczenie ciasteczek) przenieść na inny. Dogodny dzień!

Zarazem jednak jest to wspaniała okazja do zgłębiania, wspólnie z dziećmi, prawd wiary, a także wspólnej modlitwy i zabawy.

Motywem przewodnim rekolekcji jest biblijna Arka Noego. Każdego dnia czeka na dzieci przygoda ze Słowem Bożym, które stanowi inspirację do podejmowania proponowanych w trakcie rekolekcji aktywności, wykonywania zadań i kształtowania życia duchowego.

Zachęcamy, aby wcześniej pokazać i wytłumaczyć dzieciom w jaki sposób odczytywać sygnatury (skróty) biblijne – może będzie to dobry czas, aby te starsze w pełni opanowały tę umiejętność.

Zanim rozpoczniemy przygodę…

Do tych rekolekcji, jak do prawdziwej wyprawy, trzeba się dobrze przygotować – naszykować niezbędny ekwipunek. Poniższa lista to nasze wskazówki w co należałoby się zaopatrzyć, żeby w pełni móc zrealizować zadania i propozycje zawarte w poszczególnych dniach. Oczywiście nie są one nieodzowne. Jesteśmy przekonani, że w wielu przypadkach Wasza kreatywność (albo Waszych rodziców) z pewnością pozwoli Wam znaleźć inne, może nawet lepsze, pomysły, gdy czegoś zabraknie. Dla tych jednak, którzy chcieliby mieć pewność, że są dobrze przygotowani przed rozpoczęciem, podpowiadamy, że przydać Wam się mogą:

Będziemy Wam, Rodzicom, wysyłam na dzień wcześniej takie krótkie pomocne przypomnienie co przygotować na kolejny, następny dzień. Zachęcamy też do fotografowania prac i za zgodą dzieci wysyłania nam. Podpisujcie zdjęcia imieniem oraz wiekiem swojego dziecka.